Mitrāji ir neaizstājams dabas resurss, kas veido nozīmīgu sastāvdaļu Latvijas ainavā. Tie nodrošina vairākus būtiskus ekosistēmu pakalpojumus un ir mājvieta daudziem retiem un aizsargājamiem dzīvniekiem un augiem.
Latvijā ir plaša mitrāju daudzveidība, kas ietver purvus, sūnas, aukstās avotus un vērpjus. Lielāko daļu no tiem veido purvi, kas ir īpaši svarīgi oglekļa dioksīda uzkrāšanās mazināšanai atmosfērā, jo tie spēj absorbēt un uzkrāt lielu daudzumu oglekļa.
Mitrājiem ir arī nozīmīga loma ūdens ciklā. Tie absorbē un uzkrāj lietus ūdeni, novēršot plūdus un samazinot eroziju. Mitrāji palīdz uzturēt ūdens līmeni upēs sausos periodos un filtrē un attīra ūdeni, noņemot piesārņojumu un novēršot ūdens kvalitātes pasliktināšanos.
Tomēr, kaut arī mitrāji ir ārkārtīgi svarīgi gan vides, gan cilvēku vajadzībām, Latvijā tie ir pakļauti lielam spiedienam. Mitrāju iznīcināšana lauksaimniecības, mežsaimniecības, ceļu būvniecības un citu attīstības projektu dēļ ir izraisījusi to, ka daudzi no tiem ir zaudējuši savu dabisko stāvokli.
Lai aizsargātu un saglabātu šos vērtīgos biotopus, Latvijā ir vairāki mitrāju aizsardzības un atjaunošanas projekti. Piemēram, LIFE programmas ietvaros tiek īstenoti projekti, kas vērsti uz degradētu purvu atjaunošanu un mitrāju aizsardzības plānu izstrādi.
Turklāt Latvijā pastāv vairāki aizsargājami mitrāji, kas ir iekļauti Natura 2000 tīklā. Šie teritorijas ir īpaši aizsargātas, lai saglabātu to bioloģisko daudzveidību un nodrošinātu mitrāju ekosistēmu ilgtermiņa izdzīvošanu.